хранаНачин на живот

Придобивките од циметот за пациентите со дијабетес

Во ајурведата и другите медицински области, се верува дека циметот е благодет за пациентите со дијабетес бидејќи помага да се намали нивото на шеќер. Како што сите знаеме, високиот шеќер во крвта често е главната причина за здравствени компликации во човечкото тело како срцеви заболувања и оштетување на нервите. Сепак, за лекување и управување со дијабетес, природната храна може да биде корисна заедно со третманот и лековите.

Во многу делови од светот, особено Јужна Азија и Америка, циметот е еден најчесто користен зачин за кој се верува дека помага во намалување на нивото на шеќер и справување со дијабетесот.

Исто така прочитајте: 5 здрави рецепти на сурова банана за пациенти со дијабетес

Продолжете со читање за да знаете повеќе за придобивките од циметот и водата со цимет:

Намалете го ризикот од дијабетес

Циметот делува како средство кое го отстранува вишокот шеќер од телото бидејќи е преполн со антиинфламаторни и антиоксидантни својства кои на крајот ја намалуваат стапката со која гликозата влегува во телото и го намалуваат ризикот од проблеми поврзани со дијабетес. Исто така, тоа е корисно за подобро варење, што пак може да помогне да се исфрли вишокот шеќер од телото. Многу медицински истражувачи сугерираат дека редовното консумирање кора од цимет го подобрува холестеролот и гликозата во крвта кај пациентите со дијабетес тип 2.

Исто така, се верува дека го намалува ризикот од кардиоваскуларни болести, тесно поврзани со дијабетес.

Го контролира нивото на шеќер во крвта

Јадењето цимет или циметната вода помага во намалување на шеќерот во крвта после јадење.

Во нашиот секојдневен живот, внесот на јаглени хидрати и квалитетот на храната што ја консумираме имаат значително влијание врз нивото на шеќер во крвта. Прејадувањето и другите навики во исхраната предизвикуваат брзи флуктуации на шеќерот во крвта што може да го зголеми оксидативниот стрес и воспалението, зголемувајќи го ризикот од хронични болести. Познато е дека консумирањето цимет во која било форма после оброците ги минимизира скоковите на шеќерот во крвта. Причината е циметот може да ги блокира дигестивните ензими кои ги разградуваат јаглехидратите во тенкото црево.

Придобивките од водата со цимет

Водата со цимет е релативно одличен и лесен начин за внесување на овој зачин. Здравствените работници сугерираат дека пиењето вода со цимет е одличен начин за регулирање на дијабетесот. За да го подготвите ова, науката е лесна, се што треба да направите е да додадете прстофат цимет во прав во водата. Оставете ја смесата покриена преку ноќ и конзумирајте ја следното утро откако ќе ја сварите.

Колкава количина треба да се консумира?

Вишокот од се е штетен, тоа е прилично природно. Така, важно е да се регулира внесот на цимет. Циметот е одличен лек за намалување на нивото на шеќер во крвта. Но, колку е премногу?

Според една медицинска студија, еден грам цимет дневно може да ја зголеми чувствителноста на инсулин во телото и да управува со дијабетес тип 2.

Конзумирањето повеќе од препорачаната доза може да доведе до сериозни несакани ефекти од акните и оттука е клучно да се консултирате со вашиот лекар пред да започнете со оваа рутина.

поврзани написи

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да биде објавена Задолжителните полиња се означени со *

Придружете ни се на Telegram