Начин на живот

Топ 5 вежби за луѓе над 50 години

Никој никогаш не е предоцна да започне фитнес рутина. Важно е да започнете со некои физички вежби, особено ако имате над 50 години и сакате да останете фит и да водите здрав начин на живот. Физичките активности и вежби помагаат да се спречат проблеми поврзани со возраста, како што се болки во зглобовите, проблеми со спиењето, висок крвен притисок, дијабетес и срцеви заболувања.

Еве список од пет вежби за оние кои имаат 50 и повеќе години:

  • Јога

Вообичаено е да се развијат болки во зглобовите и да се изгуби флексибилноста, како што стареете. Јогата ефикасно се практикува во ублажување на болките во зглобовите од многу долго време. Исто така е безбеден и е најпрепорачлива форма на вежбање за постарите луѓе. Практикувањето јога помага да се подобри вашата физичка и ментална рамнотежа, сила и флексибилност, а исто така помага и за подобар сон.

  • Кутија сквотови

Правењето најмалку десет повторувања на чучњеви може да помогне да се зачуваат и зајакнат мускулите на долниот дел од телото. Можете да седнете на плиометриска кутија и да ја турнете тежината во петиците за да станете. Повторете го ова додека вашето тело не се чувствува удобно. Функционалното движење на чучњевите со кутии помага да се зајакнат вашите адуктори, тетива, еректор на 'рбетот, четворките и глутелите.

  • Танцува 

Без разлика на која возрасна група припаѓате, танцот е забавна вежба која сите ја сакаат. Можете да пробате зумба, па дури и џезерци, кои нема ни да се чувствувате како да вежбате. Танцувањето помага да се подобри меморијата и здравјето на мозокот кај постарите луѓе. Според истражувањата, правењето зумба 40 минути може да ги зајакне мускулите, да го подобри држењето на телото и да согорува до 370 калории.

  • Пливање

Вежбањето во вода е позабавно од вежбањето на копно. Пливањето е одлична аква-аеробна вежба за луѓе на возраст над 50 години. Пливањето помага во намалување на болките во зглобовите и ги зајакнува коските и мускулите поради отпорот што го создава водата.

Исто така, согорува повеќе калории, го промовира здравјето на срцето и ве одржува ладни, за разлика од џогирањето и возењето велосипед.

  • Брзо одење

Брзото одење ги спречува болестите на коските како остеопороза, ја зголемува издржливоста и обезбедува подолг животен век. Пешачењето е форма на аеробно вежбање и е одлична опција за постарите луѓе, а исто така помага во управувањето со тежината и исто така обезбедува ефикасно функционирање на кардиоваскуларниот систем. Брзо одење најмалку 25-30 минути се препорачува доколку имате над 50 години и сакате да останете фит и здрави.

поврзани написи

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да биде објавена Задолжителните полиња се означени со *

Придружете ни се на Telegram