хранаНачин на живот

Храна што треба да ја избегнувате ако имате 30 години

Зарем не е омилено хоби на сите постојано да уживаат во пици и хамбургери и покрај тоа што го знаат фактот дека овие намирници се нездрави и треба да се консумираат умерено. Тие можат да доведат до разни здравствени проблеми како дебелина, висок крвен притисок, дијабетес и болки во зглобовите. Треба да ги отфрлите овие и многу други такви намирници особено откако ќе ја преминете 30-тата година.

Исто така прочитајте: Пет ајурведски прехранбени продукти кои помагаат природно да се справите со дијабетесот

Еве листа на некои прехранбени производи што треба да ги избегнувате ако сте над 30 години:

  • Пестициди богати со зеленчук и овошје

Нашето тело е полно со токсини кои во голема мера навлегле преку пестицидите во зеленчукот и овошјето, до 30-тата година од животот. Овие пестициди можат да го попречат нашиот хормонален баланс и метаболизам, а исто така се одговорни за предизвикување проблеми со плодноста. Затоа, проверете ги овие и обидете се да јадете повеќе органски производи. Обидете се да одгледувате зеленчук и билки во вашата сопствена кујна и искористете ги неговите здрави придобивки.

  • Вештачки засладувачи

Не се залажувајте со реклами, вештачките засладувачи не се поздрави од шеќерот. Престанете да купувате пакувања со капки без шеќер за вашето кафе бидејќи тие може да доведат до зголемување на телесната тежина во средната абдоминална област, покрај тоа што предизвикуваат други здравствени проблеми поврзани со црниот дроб.

Да се ​​држите подалеку од се што е без шеќер, како бонбони и други закуски е здрав избор.

  • Спакувани пијалоци

Ладните пијалоци или газираните сокови имаат многу голема количина на шеќер во нив и лесно можат да влијаат на вашиот телесен систем. За оние над 30 години и размислуваат за основање семејство, високата содржина на шеќер може да доведе до проблеми со овулацијата, како и до ниска подвижност на спермата кај мажите. Освен тоа, нивната кисела природа е лоша за вашето црево и може да предизвика долгорочни здравствени проблеми. Затоа, препорачливо е да се откажете од овие нездрави пијалоци веднаш!

  • Евтин путер или маргарин

Често се претпоставува дека маргаринот е поздрава опција од путерот. Но, тоа не е така. Маргаринот се состои од делумно хидрогенизирани масла кои се еден вид транс-масти кои можат да предизвикаат проблеми со срцето и други фатални проблеми. Исто така, ја прави нашата кожа ранлива на УВ зраците и го разградува колагенот во кожата, а со тоа предизвикува брчки.

  • Спакувани супи во прав

Секој сака да има топла шолја разладени зими, но внимавајте на овие погрешни спакувани супи бидејќи содржат премногу натриум. Премногу натриум или сол во вашата исхрана е отворена покана за срцеви заболувања, висок крвен притисок и мозочен удар. Освен тоа, овие супи се преполни со конзерванси кои не се добри за никого и можат да предизвикаат сериозни здравствени проблеми. Уживањето во домашните супи е подобра опција.

поврзани написи

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да биде објавена Задолжителните полиња се означени со *

Придружете ни се на Telegram