Начин на живот

Пет забавни вежби за деца

Без сомнение, сè што прават децата на крајот станува вежба, но во денешно време, со лошо влијание на технологијата, важно е децата редовно да се впуштаат во физички активности за да водат здрав начин на живот. Ги штити децата од дебелеење и развој на дијабетес тип 2 кога ќе станат полнолетни, што е доста вообичаено во денешно време за оние кои водат нездрав начин на живот. Децата мора да се впуштат во вежбање најмалку еден час дневно за да ги зајакнат своите мускули, а исто така да ја подобрат нивната ментална и физичка рамнотежа и координација.

Исто така прочитајте: Топ 5 вежби за луѓе над 50 години

Еве список од пет вежби во кои децата ќе уживаат:

  • Продолжете да се движите со Running

Трчањето е одлична вежба, било да е тоа за возрасни или за деца. Го придвижува целото нивно тело и помага да се подобрат нивните когнитивни перформанси и координација и го промовира нивното здравје на белите дробови и срцето што на крајот го ублажува стресот, анксиозноста и ги подобрува нивните академски перформанси. Можете да ги поттикнете вашите деца да се вклучат во игра на бркање на нивните пријатели или само да ја вежбаат дома со забавна музика.

  • Прескокнување со јаже

Прескокнувањето со јаже е координирана вежба која вклучува и трчање и скокање, што помага да се изгради издржливост кај вашите деца и да се подобри нивната севкупна физичка подготвеност. Вашите деца можат да го практикуваат наутро внатре или надвор бидејќи ќе ја промовира циркулацијата на крвта, ќе ја подобри рамнотежата и ќе го намали стресот. Прескокнувањето на замрзнување е исто така добра опција која може да биде придружена со музика.

  • велосипедизам

Возењето велосипед е забавна и здрава активност која ги смирува, а исто така помага да се зајакнат бутовите и глуждовите кај вашите деца. Исто така, ја зголемува издржливоста и го штити вашето дете од дебелеење. Погрижете се тие да возат велосипед само во позелена средина подалеку од сообраќајот, бидејќи тоа ги прави поодговорни и посигурни возење велосипед низ живописните паркови наоколу. 

  • Вклучете ја Јогата во фитнес режимот на вашето дете

Децата можат да практикуваат лесни и забавни јога пози како среќно бебе, поза на дрво, кобра, детска поза итн. Нема ништо подобро од тоа да ги натерате вашите деца да учат јога за да го подобрат нивното целокупно здравје. Познато е дека го намалува стресот, промовира флексибилност, сила, ја подобрува нивната меморија и академските перформанси. Според истражувањата, за да се смири телото и да се намали анксиозноста кај децата, јогата е добра вежба.

  • Оставете ги слободно да скокаат наоколу

Можеби ќе ви биде преку глава од вашите енергични деца кои скокаат низ куќата. Но, верувајте ми, истражувањата покажуваат дека скокањето има бројни здравствени придобивки и исто така е еден вид вежба што нема да морате да ја присилувате. Забавни игри како замрзнување скокови или дигалки кои ќе ги натераат да уживаат во активноста и ќе го промовираат кардиоваскуларното здравје, ќе ги зајакнат мускулите и ќе ја зајакнат координацијата и рамнотежата.

поврзани написи

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да биде објавена Задолжителните полиња се означени со *

Придружете ни се на Telegram