хранаНачин на живот

Пет здрава храна за регулирање на нивото на шеќер во крвта кај дијабетичарите

Брзиот раст на дијабетесот во Индија, со околу 72 милиони случаи регистрирани во 2017 година стана голем проблем. Дијабетесот се карактеризира со често мокрење, замор и гадење, а дијабетесот може да доведе до ужасни здравствени проблеми како што се кардиоваскуларни болести, оштетување на бубрезите, состојби на кожата, па дури и депресија. Сепак, некои промени во исхраната може да ви помогнат да го регулирате дијабетесот и нивото на шеќер во крвта.

Исто така прочитајте: Претстојната функција на Apple Watch за следење на нивото на шеќер во крвта

Еве листа од 5 прехранбени продукти за регулирање на нивото на шеќер во крвта кај пациенти со дијабетес:

#1

Цела пченица

Медицинските професионалци сугерираат дека преработениот леб е богат со јаглехидрати и дека дијабетичарите идеално би требало да го избегнуваат. Тие можат брзо да го подигнат нивото на шеќер во крвта. 

Сепак, лебот од целата пченица (и пумперникел/ржан леб) имаат низок ГИ (гликемиски индекс), бидејќи поминува низ помала обработка. Богатата содржина на растителни влакна во нив помага да се стабилизира нивото на шеќер во крвта бидејќи бавно се вари.

#2

Ореви

Јаткастите плодови имаат ГИ резултат од 55 или помалку и се богат извор на диетални влакна кои содржат високо ниво на растителни протеини, незаситени масни киселини, антиоксидантни витамини, флавоноиди и есенцијални минерали како магнезиум. Некои истражувања исто така докажаа дека редовното консумирање јаткасти плодови може да им помогне на дијабетичарите да го регулираат нивото на шеќер во крвта.

#3

Лук

Лукот е популарна медицинска состојка во Ајурведата. Познато е дека ја подобрува чувствителноста и лачењето на инсулин, а со тоа и на крајот го намалува нивото на шеќер во крвта. Во една неодамнешна студија, учесниците кои земале лук забележале намалување на нивото на шеќер во крвта после оброкот. Можете да додадете лук додека готвите оброци или да го додадете во вашите салати.

#4

Овошје 

Повеќето цели плодови имаат висока содржина на вода и влакна ги балансираат нивните природни шеќери, со што имаат низок ГИ резултат од 55 или помалку. Некои од истражувањата сугерираат дека луѓето кои јадат цело овошје во редовна рутина имаат помал ризик од развој на дијабетес тип 2. Значи, важно е да внесувате некои овошја во вашиот систем на дневна основа за да го регулирате нивото на шеќер во крвта за време на дијабетес.

#5

Јогурт

Обичниот јогурт помага да се намали ризикот од развој на дијабетес тип 2, бидејќи има низок ГИ од (50 или помалку). Всушност, една анализа од 2014 година заклучи дека јогуртот можеби е единствениот млечен производ за кој е познато дека помага да се контролира состојбата. Имајте на ум дека засладените или ароматизираните јогурти се со висока содржина на шеќер и нивното консумирање може да биде опасно за вас

Еве неколку други совети за исхрана кои можат да ви помогнат да го контролирате дијабетесот:

  • Проверете ја потрошувачката на заситени масти и млечни производи со висока содржина на масти.
  • Пожелно е да се консумира храна со умерени количини.
  • Никогаш не прескокнувајте оброци и скршете ја вашата дневна исхрана на помали порции.
  • Вклучете интегрални житарки како овес и јачмен во вашата исхрана.

поврзани написи

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да биде објавена Задолжителните полиња се означени со *

Придружете ни се на Telegram