Претстојната функција на Apple Watch за следење на нивото на шеќер во крвта

Apple Watch со текот на годините еволуираше во здравствено смарт часовник.

Уредот веќе се состои од многу карактеристики, а сега, наскоро може да добие голема надградба - следење на гликоза, според новите извештаи. Оваа одлика може да се покаже како исклучително корисна при водење на ниво на шеќер во крвта за пациенти со дијабетичари.

Подолу ќе се запознаете со деталите за оваа претстојна функција.

Многу извештаи тврдеа дека функцијата се уште е далеку од години од прикажување во вистински производ, додека има некои гласини дека Apple истражува неинвазивен начин за следење на нивото на гликоза и шеќер во крвта. Според извештаите, неодамна, Кевин Сајер , извршниот директор на производителот на системот за следење на гликоза Dexcom, се зафркаваше дека тие можеби се партнери со Apple за да донесат мониторинг на гликоза на Apple Watch.

Неодамна во емисијата на CNBC со Џим Крамер, Сајер тврдеше дека во наредните месеци, Dexom планира да лансира куп надградби за својот систем за дијабетес G6, комплет за следење на гликоза одобрен од FDA. Тој додаде дека надградбите ќе вклучуваат директно до -Пол Верзија за гледање на системот, што може да овозможи следење на нивото на шеќер во крвта на Apple Watch. Сега, ова може да биде благодет за пациентите со дијабетес.

Сепак, многу детали се уште се доверливи. Извршниот директор, исто така, тврди дека „оваа алатка е одлична за луѓе со дијабетес“, но не кажа ништо за тоа како надградената верзија G6 ќе работи со Apple Watch. Во секој случај, тоа сигурно може да ги натера луѓето да страдаат од дијабетес лесно да го следат нивото на шеќер во крвта.

Да се ​​напомене, над 70 милиони луѓе страдаат од дијабетес во Индија.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да биде објавена Задолжителните полиња се означени со *

Придружете ни се на Telegram