здравјеLIFESTYLE

Придобивките од јога асани за пациенти со дијабетес

Без сомнение, има толку многу достапни лекови за да се контролира дијабетесот.

Но, ако некој сака да ја подобри функцијата на панкреасот, без да консумира премногу лекови, постојат некои јога асани кои можат да го подобрат функционирањето на органот преку негово зајакнување, што на крајот може да помогне во регулирањето на инсулинот за да се спречат проблемите проследени со дијабетес. Правилното практикување на таквите асани може да биде корисно за да се одржите здраво.

Исто така прочитајте: Претстојната функција на Apple Watch за следење на нивото на шеќер во крвта

Подолу е листа на некои од асани кои можете да ги практикувате за регулирање на нивото на шеќер во крвта:

  • Врикшасана

Познато и како поза на дрво, ова може да се изведе со исправено стоење. Сега полека доведете ја десната нога до левата бутина и насочете го десниот палец надолу.

Спојте ги дланките во намасте поза и доведете ги до средината на градите. Сега, кренете ги рацете над главата со благо свиткани раце и гледајте напред околу 15 секунди. Вратете го процесот назад на почетната позиција додека не завршите 2-3 сета.

  1. Ardha Matsyendrasana

Оваа асана се нарекува и половина поза на риба, а може да се изведе со седење и превиткување на десната нога, држејќи ја петата под левиот колк. Свиткајте ја левата нога и ставете ја ногата во близина на десното колено. Држете ја левата рака на подот. Додека вдишувате, подигнете ја десната рака, а потоа издишете прекрстувајќи ја раката за да го држите десниот палец, свртувајќи го трупот и главата налево. Вртете се назад за да започнете и повторете од другата страна.

  • Данурасана

Позата со лак или данурасана се изведува со легнување со лицето надолу со рацете испружени паралелно со колковите, свиткување на нозете, приближување на петиците до колковите. Држете ги глуждовите со рацете. Сега, земете длабок здив, нежно подигнете ги градите нагоре, повлечете ги нозете нагоре и погледнете нагоре. Останете во оваа поза 30 секунди додека се фокусирате на здивот. 

  • Халасана

Халасаната е попозната како поза на плуг. За да го направите ова, легнете на грб и ставете ги дланките покрај телото. Подигнете ги нозете за 90 степени и оставете ја ногата да падне назад зад вашата глава, додека кревајте ја средината и долниот дел на грбот. Продолжете да ги допирате прстите на подот. Приближете ја брадата до градите и држете ја асаната некое време и полека свртете се назад.

  • Пранајам капалбати

Најдобрата вежба за дишење наведена во јога асани има многу придобивки. За да ги искористите овие придобивки, седнете удобно, ставете ги рацете на колена со дланките отворени нагоре, со исправен 'рбет. Повлечете го папокот назад кон 'рбетот, додека издишувате. Кога ќе ги опуштите папокот и стомакот, вашиот здив автоматски ќе тече во белите дробови. За да завршите една рунда Капалбати Пранајам, земете 20 такви вдишувања

Повторете го кругот уште два пати.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да биде објавена Задолжителните полиња се означени со *

Вратете се на почетокот копче
Придружете ни се на Telegram