хранаLIFESTYLE

Путер од кикирики и неговите здравствени придобивки

Путерот од кикирики е хранлив, разноврсен и е еден од најпопуларните и највкусните намази направени од суво печени кикирики. Кикириките често се поврзуваат со бројни здравствени придобивки, па дури и се сметаат за благодет за оние кои страдаат од дебелина и дијабетес тип 2. Путерот од кикирики е вкусна и здрава опција која лесно може да се вклучи во вашата исхрана.

Исто така прочитајте: Придобивките од циметот за пациентите со дијабетес

Еве листа на некои прекрасни здравствени придобивки од путерот од кикирики:

  • Спречува дијабетес

Ако сте некој кој страда од дијабетес тип 2, путерот од кикирики е најздравиот намаз за вас и генерално го спречува дијабетесот поради неговата ниска содржина на јаглени хидрати. Путерот од кикирики е добар извор на магнезиум, кој е суштинска хранлива материја.

Некои од истражувањата, исто така, сугерираат дека јадењето околу две лажици путер од кикирики пет дена во неделата може да го намали ризикот од развој на дијабетес за дури 30%. 

  • Најдобар придружник за слабеење

Ако сте некој на патување за слабеење, вклучете путер од кикирики во вашата исхрана токму сега бидејќи е преполн со пристојна количина на влакна. Нејзиното консумирање може да ви помогне да го контролирате гладот ​​и на тој начин го спречува непотребното прејадување со грицки. Има прилично податлива калорична содржина. Сепак, проверете ја вашата потрошувачка бидејќи вишокот од него исто така може да придонесе за несакано зголемување на телесната тежина.

  • Спречува проблеми со срцето

Путерот од кикирики е богат со мононезаситени масни киселини, полинезаситени масни киселини, ниацин, витамин Е и други хранливи материи. Познато е дека сите овие хранливи материи го намалуваат нивото на лошиот холестерол, ја зголемуваат чувствителноста на инсулин и се многу корисни за зајакнување на здравјето на срцето со намалување на крвниот притисок и отпушување на блокираните крвни садови. Значи, консумирањето путер од кикирики на редовна основа може да ви помогне да се ослободите од какви било здравствени проблеми со срцето.

  • Благодат за бодибилдерите

Путерот од кикирики е богат извор на протеини и други есенцијални хранливи материи како магнезиум, железо, витамин Б3, Б6, влакна и омега-3 масни киселини. Всушност, само една порција од две лажици путер од кикирики содржи повеќе од 8 грама протеини заедно со него, што може да помогне во промовирање на растот на телото, зајакнување на коските и зајакнување на вашиот имунитет.  

Оттука, се смета за благодет за бодибилдерите.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да биде објавена Задолжителните полиња се означени со *

Вратете се на почетокот копче
Придружете ни се на Telegram