Озборувања

Стинтот на Рими Сен во Боливуд

Рими Сен е роден на 21 септември 1981 година во Калкута, Западен Бенгал. Нејзиното вистинско име е Субхамитра Сен и го променила во Рими Сен пред да влезе во филмовите. Своето школување го завршила во гимназијата за девојки Бидја Бхарати и го завршила своето дипломирање за трговија на Универзитетот во Калкута. Од детството отсекогаш сакала да биде актерка, а по дипломирањето дошла во Мумбаи со нејзината мајка. Таа ја започна својата кариера со ТВ реклама со за Кока-Кола со Амир Кан. Таа беше забележана од различни продуценти и режисери и набрзо почна да добива филмски понуди. Нејзиниот дебитантски филм беше во Telegu со наслов Nee Thodu Kavali во 2002 година. Нејзиното деби во Боливуд беше комедијата Хунгама од 2003 година во режија на Пријадаршан со Акшаје Кана и Афтаб Шивдасани. Филмот стана успешен и таа доби многу филмови по Хунгама.

Исто така прочитајте: Чанки Пандеј: Ѕвездата што можеше да биде

Пост Хунгама таа сними многу филмови со големи буџети како Baghban (2003), Dhoom (2004), Kyon Ki (2005), Garam Masala (2005) и Golmaal (2006). Повеќето од овие филмови беа хитови. Таа, исто така, направи камео во филмот Dhoom 2006 од 2 година, продолжение на Dhoom и го следеше со Џони Гадар во 2007 година, со дебитантот Нил Нитин Мукеш. На почетокот на нејзината кариера, таа работеше со големи ѕвезди како Салман Кан, Амитаб Бачан, Аџеј Девгн, Акшај Кумар, Џон Абрахам, Акшаје Кана и Абхишек Бачан. Но, по 2008 година, нејзината кариера доживеа длабок пад од кој никогаш не можеше да се врати и речиси сите нејзини филмови пропаднаа на кино благајните. Повеќето нејзини филмови како „Де Таали“, „Санкат Сити“, „Хорн „Ок“ Плеас, „Благодарам“ и „Шагирд“ не успеаја на кино благајните и подемот на нови актерки како Катрина Каиф, Deepika Padukone, Алија Бат, итн многу ја погодија, а филмските понуди престанаа да ѝ доаѓаат.

Во 2015 година, таа учествуваше во 9-та сезона на реалното шоу Биг Бос како славна натпреварувачка, но ја напушти куќата на половина пат бидејќи можеше да се справи со притисокот. Таа, исто така, продуцираше филм Будхиа Синг - Родена да бега во 2016 година под нејзиното вистинско име Субхамитра Сен, но овој филм исто така се најде на кино благајните. Во моментов, таа се обидува да се врати со платформата ОТТ.

поврзани написи

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да биде објавена Задолжителните полиња се означени со *

Придружете ни се на Telegram