филмови

5 филмови за вашата преодна фаза

Животот се менува, луѓето се менуваат и тоа не е многу туѓ концепт за никој од нас, дел од ова е неизбежно, а „промената“ е една од нив. Многу е важно да бидете во тек со сите овие промени и понекогаш најдобриот механизам за справување може да биде филмот. Овие измислени приказни понекогаш ни даваат животни лекции за да го гледаме и да го негуваме целиот наш живот. Тие не само што обезбедуваат добра приказна и многу добра забава, туку и ви помагаат да преминете со промената и да го прифатите животот таков каков што е.

Исто така прочитајте: Претстојни филмови и веб-серии OTT кои ќе се објават овој месец за кои сме возбудливи

Некои од највлијателните филмови кои имаат многу привлечен заплет и навистина добра глума испорачана од актерите. Само да започнеме со 5 филмови што треба да ги гледате додека поминувате низ преодна фаза во животот.

  1. Разбуди се Сид – беше многу жално што филм како wake up Sid пропадна на кино благајните. Што и да беше причината за тоа, но неколку години по објавувањето, филмот е сè уште толку привлечен и релевантен за животот на младите. Приказната е за млад вид на разгалено момче кое не размислува двапати пред да потроши пари и нема визија или планови за кариера за себе. Потоа ја запознал главната женска улога во филмот, таа неодамна се преселила во Мумбаи и имала многу големи соништа за себе. Оваа приказна се расплетува и гледаме како таа внесува позитивно значење во неговиот живот. Ако сте некој кој штотуку онесвестил од факултет или сте некој кој неодамна се преселил во нов град, тогаш овој филм е за вас. Тоа ќе ви даде надеж и можеби ќе го видите светот малку поинаку откако ќе го погледнете филмот.
  2. Масан – Тоа е скапоцен камен, базиран на обичните животи на некои многу обични луѓе од еден мал град. Филм со низок буџет кој додава многу вредност во нашиот живот. Прифаќањето на работите какви што се и справувањето со промената е она што овој филм сака да нè научи. Еден многу познат дијалог од филмот оди отприлика вака „Yeh Dukh Kahe khattam nahi ho raha“, оваа реплика потресе многумина од нас и донесе сеќавање на сите оние моменти кога се чувствувавме вака. Но, на крајот треба да продолжите со животот и да ги поминете тие вознемирувачки спомени.
  3. Лакшаја – Кога имате потреба од некоја сериозна инспирација, овој филм е за вас. Ќе ве инспирира на неколку различни начини и ќе ве натера да го преземете вистинскиот пресврт на секој пат, било да е тоа вашата кариера или на друг начин. Повеќето од нас се главниот лик на филмот пред да нè удри животот и да преземеме пресврт што не води до крајната дестинација на нашите животи. Исто така, ќе генерира патриотски чувства и ќе ви ја напумпа крвта за да ве направи повеќе горди што веќе сте.
  4. Удан – можеби многу потценет филм, но знаете кога приказната е одлична, многу е тешко да се потисне. Колку повеќе луѓето дознаа за филмот, толку повеќе се заљубуваа во ова ремек дело. Приказната е за едно момче и неговата горчлива слатка врска со неговиот татко. Многу е лесно да се најдат такви примери од реалниот живот. Каде што понекогаш не се согласуваме со нашите родители и се чувствува дека тоа никогаш нема да се случи. Но, животот секогаш има некои други планови за секој од нас и е сосема поинаков од она што го планиравме за себе.
  5. Кармин под мојата Бурка – Многу неконвенционален филм за сите неконвенционални луѓе таму. Ако чувствувате дека сте различни и некој кој е далеку од трката со стаорци, тогаш ова е филм за вас. Овој филм ќе ве научи како да го пронајдете сопствениот пат. Ќе ве натера да ја слушате онаа најдлабока желба што одамна ја потиснувате и ќе ве натера да дејствувате по неа.

Ова се дел од филмовите кои дефинитивно треба да ги погледнете. Тие ќе додадат перспектива и многу ќе ви ја олеснат преодната фаза.

поврзани написи

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да биде објавена Задолжителните полиња се означени со *

Придружете ни се на Telegram